Budynek pasywny jest tak zaprojektowany, żeby pasywne źródła ciepła jak promieniowanie słoneczne, ciepło wytwarzane przez użytkowników i urządzenia były głównym i podstawowym źródłem energii.
Co to oznacza w praktyce? Że roczne koszty ogrzewania takiego budynku zamykają się w kwocie jak za 1 miesiąc ogrzewania przeciętnego budynku w sezonie zimowym. (Oczywiście dotyczy to ogrzewania budynku a nie ogrzewania wody użytkowanej przez mieszkańców).
Dlaczego jest to korzystne? Bo te pasywne źródła ciepła są w każdym budynku, niezależnie czy jest on energooszczędny, czy nie. Każdy budynek jest ogrzewany przez słońce, przebywają w nim ludzie i posiada urządzenia wewnętrzne takie jak oświetlenie, komputery, telewizor i lodówkę. Chodzi o to, aby skorzystać z tych źródeł energii, a jeżeli jest konieczność dogrzania budynku w miesiącach zimowych, będzie to już niewielki koszt.
Budynek pasywny jest droższy niż tradycyjny na etapie budowy. W zależności od wielkości, zastosowanych materiałów i urządzeń wzrost kosztów waha się pomiędzy 7 a 15% całej inwestycji.
Takim kosztem dodatkowym jest np. system instalacji mechanicznej z rekuperacją. Często jednak zdarza się, że wykonanie takiej instalacji było planowane niezależnie od standardu pasywnego. Wtedy ta różnica kosztów będzie jeszcze mniejsza.
Uzyskane niższe koszty ogrzewania zwrócą się prawdopodobnie po kilkunastu latach, są jednak korzyści z posiadanego budynku, których nie da się wycenić.
Przede wszystkim komfort cieplny, przy jednoczesnej gwarancji świeżego powietrza. Brak ryzyka rozwoju grzybów i pleśni w pomieszczeniach a także w przegrodach budowlanych. Trwałość budynku i wykonanie w standardzie, który będzie wymagany w przyszłości.
Bez negatywnego wpływu na środowisko.
Komfort, zdrowie i oszczędność w jednym.
Aby uzyskać standard pasywny nie wystarczy dołożyć dodatkową warstwę ocieplenia. Jest to system, na który składa się wiele czynników. Zaczyna się od wyboru działki, przez koncepcję bryły z lokalizacją i doborem przeszkleń, zastosowanie odpowiednich materiałów konstrukcyjnych, izolacyjnych i wykończeniowych oraz instalacji aż po właściwe i staranne wykonawstwo. Dlatego w przypadku budynku pasywnego konieczne jest zaprojektowanie detali i rysunków wykonawczych.
Budynek funkcjonuje jak żywy organizm i za każdym razem projektujemy go indywidualnie pod potrzeby inwestora.